Najlepsze zespoły folkowe Polski


Przedstawiamy listę najlepszych kapel folkowych, których muzyka naprawdę zachwyca.

Chłopcy kontra Basia - Krakowski zespół folkowy, zwycięzca konkursu “World Music Network”. Pojawiał się w telewizji Polsat “Must be the music. Tylko muzyka”. Inspiracją zespołu są motywy tekstów ludowskich zmieszane z nutą jazzu. Muzyka jest wypełniona energią tekstów i mocną, z wyższego poziomu aranżacją. Połączenie baśni, ballady oraz współczesnej aranżacji.

Čači Vorba - Połączenie cygańskiej energii z wirtuozerią grania to prawdziwa kwintesencja dla wielbicieli takich klimatów. Frontmanka Maria Natanson przykuwa uwagę słuchaczy natychmiastowo. Muzyka kapeli łączy melodie tradycyjne Węgrów, Romów, Rumunów, Słowian, Greków. Głównym elementem wyróżniającym jest nowoczesna stylistyka brzmienia oraz eksperymentowanie.

Dhoad Rivendell - To jeszcze jeden zespół Cygański, który potrafi wywrzeć ogromne wrażenie. Jest to prawdziwy dynamit! Koncerty tej kapeli, to prawdziwe show. Grają wspólnie z polską orkiestrą. Jest to zespół, który można porównywać na poziomie światowym.

Etnofonie Kurpiowskie - bardzo niezwykły zespół. Co robi go wyjątkowym? Może to, że oprócz wysokich umiejętności muzycznych, którymi dysponują muzycy, są to przede wszystkim eksperymentatorzy, którzy łączą wszystko, co da się połączyć! Jest to w pewnym sensie zderzenie różnych światów muzycznych. Ten zespół gra wszędzie, wszystko i na każdy ze sposobów. Używają różnorodnych instrumentów jak tych starych akustycznych tak i tych nowoczesnych elektrycznych. Dla tych twórców nie ma żadnych ograniczeń!

Gooral - To nowoczesne brzmienie, eksperymentowanie z aranżacją. Prawdziwe zderzenie muzyki elektronicznej z etnicznymi dźwiękami całej Polski. Gooral wnosi świeżość na scenę folku. Jest jednym z tych, kto najdłużej działa w tym polu. W tej muzyce usłyszymy tradycyjne śpiewy i melodie nakładane na warstwy współczesnych dzwięków syntezatorów. W wyniku powstaje coś, co naprawdę zachwyca.

Nord - Ta kapela nie potrzebuje przedstawienia. Każdy szanujący się folk-head koniecznie musi znać tę kapelę. Twórcy nowej fali folku, równych, którym ciężko znaleźć w Polsce, już nie mówiąc o takich formalnościach jak ilość nagród czy ilości miejsc, w których zagrali swoje koncerty. Ta kapela jest również rozpoznawalną za granicą. Nord łączy polskie motywy melodyjne ze skandynawskimi. Muzyka ma świetną estetykę. Nord trafił na 15 miejsce World Music Chart Europe.