Współczesny folk oraz kierunek jego rozwoju.

Tradycyjny instrument
Czym jest muzyka folkowa oraz jej początki w Polsce
11 maja, 2018
Show all

Współczesny folk oraz kierunek jego rozwoju.

Koncert

KoncertPrzez pewny czas scena muzyki folkowej znajdowała się w zaciszu. Spójrzmy na to, co się dzieje obecnie, mówiąc w kontekście muzyki folkowej. Właściwie można zauważyć duży wzrost zainteresowania do klimatów folkowych, zarówno jak wśród muzyków tak i słuchaczy. Ostatnich dwa lata są wyjątkowo bogate na wydarzenia muzyczne pod hasłem folku, a muzyka wywołuje zachwycenie nie tylko na poziomie Polski, ale również światowym. Obecnie jest dużo wskaźników na potencjalny wzrost zainteresowania muzyką folkową. Świadczą o tym duże ilości festiwali muzycznych, liczby zespołów w polu zainteresowania, których są rytmy i melodie etniczne oraz coraz częstsze zainteresowanie folklorem i tradycjami, które zostają interpretowane na nowo.

Większość słuchaczy muzyki na hasło „folk” czy „folklor polski” zareaguje skrzywieniem na twarzy. Wynika to z powodu niewiedzy, nieskonstruowanego gustu muzycznego oraz słabym backgroundem zespołów folkowych, ponieważ większość z nich jest kojarzona z jakimś dziwactwem lub przestarzałą i nieaktualną formą muzyki. Natomiast większość zachwyca się muzyką etniczną Dalekiego Wschodu, tańcami tradycyjnymi czy na przykład brzmieniami Ameryki Południowej. Wydaje się to być spowodowane poczuciem egzotyczności, a to, co jest nasze – dawno zapomnianym i nieaktualnym. Chociaż zauważyliśmy wzrost zainteresowania do na nowo odbudowanej, zrewitalizowanej z elementami współczesnej elektroniki muzyki folkowej.

Głównym problemem, na który napotykamy się rozmawiając o muzyce folkowej to wyrabianie gustu, zarówno jak w muzyków tak i słuchaczy. Folk nigdy nie był modny czy bardzo popularyzowany. Jest to raczej muzyka dla małych grup wielbicieli muzyki etnicznej. Jednym z trendów jest wdrożenie motywów etnicznych do współczesnej muzyki zarówno elektronicznej tak jak i instrumentalnej. Związane to jest z coraz częstszym poszukiwaniem melodii i rytmów, które będą wyróżniać zespół wśród innych twórców. Jednym z powodów, dlaczego tradycyjna muzyka folkowa nie tak popularna jest to, że dla większości odbiorców kultura ludowa to jest coś, z czym nie są chętni się identyfikować.

Coś, co uznajemy za potencjał, to połączenie różnych gatunków współczesnych i etnicznych brzmień. Dlaczego tak jest? Postaramy się to uzasadnić. Tak naprawdę, “skrzynka przeszłości” ma bardzo bogatą zawartość. Znajdziemy tam dużo wspaniałej muzyki oraz tradycji. To, że żyjemy w dzisiejszych czasach, daje nam możliwość czerpać inspiracje z różnych źródeł bez żadnych ograniczeń, a to, w jakim stopniu chcemy to robić, zależy tylko od nas samych. Najważniejsze jest rozumienie tego, co się robi, a nie ślepe kopiowanie treści. Rozumienie tego, co, jak i z czym się łączy,  jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ muzyka musi być przemyślana, a każdy utwór odróżniać się wyjątkową jakością. Do źródeł, którymi mamy zamiar zainspirować się, zawsze warto podchodzić w sposób odpowiedzialny, niezależnie od tego, jak chcemy z tego skorzystać. Każdy motyw ma pewne znaczenie, niesie w sobie kontekst, zabarwienie i nie możemy tymi elementami lekceważyć. A więc kluczowym w tym kontekście jest zapoznanie się z kulturą i tradycjami, ponieważ powierzchowne podejście się nie liczy. Znak bez znaczenia jest bezsensowny, podobnie jest w tej sytuacji. W chwili kiedy interesują nas tylko dźwięki, tracimy sens tego, nad czym pracujemy. Co faktycznie nas cieszy, to że rozmawiając na festiwalach z młodymi i początkującymi twórcami, zdajemy sobie sprawę z tego, że mają sporą wiedzę na temat tradycji i kultury. Może są dopiero na początku swojej przygody, ale widzimy, że przyszłość muzyki folkowej leży w dobrych rękach i zmierza w dobrym kierunku. Uważamy, że w niedalekiej przyszłości folkowe melodie będą coraz częściej pojawiać się na współczesnej scenie muzycznej. Już teraz odbywa się symbioza gatunków, a liczba zwolenników miksu etnicznych dźwięków ze współczesnymi rytmami będzie tylko powiększać się z czasem, ponieważ przeszłość jest kluczem do przyszłości.